Tecumseh-Shoreline Eagles

News ArchiveLatest News
Click to view full-size image
Submitted By admin on Thursday, March 05, 2015 (16 views)
Tax Receipts

To obtain a copy of your 2014-2015 registration receipt, please log into the Hockey Canada Registry where you'll find the option to print off a receipt.

Link to Hockey Canada Registry

https://registration.hockeycanada.ca/Registration/AccountLogin.aspx?returnUrl=%2fregistration%2f%3fID%3d5236&ID=5236

Click to view full-size image
Submitted By Greg Gingras on Tuesday, March 03, 2015 (64 views)
All schedules are posted for the TSMHA Day of Champions.  Please review the respective calendar for your championship game.

Saturday March 7th games will be played for:
Atom, Tyke, Pre-Tyke, and Bantam Divisions

Sunday March 8th games will be played for:
Novice, Peewee, and Midget Juvenile Divisions.

We look forward to many exciting O.T. games and shootouts.  After the game participants and guests are invited to the 2nd floor for an awards ceremony.  All rostered players and coaches will be served food and drinks‚Äč.

Don't forget daylight savings time!!!!!!

Click to view full-size image
Submitted By Greg Gingras on Sunday, March 01, 2015 (55 views)
Please see the tab on our website or click on the following link for rates and information:  2015 Registration Rates and Information.

Also please read valuable information on early bird rates (mark it on your calendar), and family discounts 


For those of you that register on March 7th/8th 2015 you will be entered into a draw for a free registration.

Other Recent Articles
Upcoming Events
Full CalendarGame Schedule for the Next 5 Days
FridaySaturdaySundayMondayTuesday
Travel
Novice AA
5:30 PM
vs. Belle River Canadiens AA
Tecumseh Arena (Pad A) [O-NW-AA-S1-4]
Travel
Atom AE
7:00 PM
vs. LaSalle Sabres
Travel
Bantam Major AA
8:30 PM
vs. LaSalle Sabres AA
Travel
Bantam AE
9:00 PM
@ Amherstburg Stars
Libro (A) [PL-BAE-03]
Atom Division
Atom Team 6
8:00 AM
vs. Atom Division - Atom Team 4
Atom Division
Atom Team 2
9:00 AM
vs. Atom Division - Atom Team 3
Atom Division
Atom Team 5
10:30 AM
vs. Atom Division - Atom Team 1
Tyke Division
Tyke Team 4
11:30 AM
vs. Tyke Division - Tyke Team 3
Tyke Division
Tyke Team 5
1:00 PM
vs. Tyke Division - Tyke Team 6
Tyke Division
Tyke Team 2
2:00 PM
vs. Tyke Division - Tyke Team 1
Pre-Tyke Division
Pre-Tyke Team 1
3:30 PM
vs. Pre-Tyke Division - Pre-Tyke Team 2
Travel
Novice AA
4:00 PM
@ Belle River Canadiens AA
Lakesure MURF (A) [O-NW-AA-S1-5]
Travel
Novice AE 1
4:00 PM
vs. Belle River Canadiens 1
Tecumseh Arena (Pad B) [O-NW-AE12-S2-4]
Bantam Division
Bantam Team 1
4:30 PM
vs. Bantam Division - Bantam Team 4
Travel
Novice AE 2
5:00 PM
@ Belle River Canadiens 2
Lakesure MURF (B) [PL-NAE-PB-1005]
Bantam Division
Bantam Team 2
6:00 PM
vs. Bantam Division - Bantam Team 3
Travel
Bantam AE
6:55 PM
@ Kent Cobras 2
Thames Campus [PL-BAE-11]
Travel
Atom Major
7:20 PM
@ Belle River Canadiens AA
Travel
Peewee Major AA
7:30 PM
vs. Kent Cobras AA
Travel
Bantam Major AA
7:50 PM
@ Riverside Rangers A
WFCU (AM 800) [PL-B-24]
Travel
Midget Major AA
9:00 PM
vs. Amherstburg Stars A
Travel
Midget Minor AA
9:00 PM
vs. Kent
Novice Division
Novice Team 1
8:00 AM
vs. Novice Division - Novice Team 4
Novice Division
Novice Team 3
9:00 AM
vs. Novice Division - Novice Team 2
PeeWee Division
Peewee Team 2
10:30 AM
vs. PeeWee Division - Peewee Team 6
PeeWee Division
Peewee Team 3
11:30 AM
vs. PeeWee Division - Peewee Team 1
Travel
Atom Minor
12:00 PM
vs. Erie North Shore Storm A
PeeWee Division
Peewee Team 5
1:00 PM
vs. PeeWee Division - Peewee Team 4
Travel
Novice AA
1:30 PM
vs. Belle River Canadiens AA
Tecumseh Arena (Pad B) [O-NW-AA-S1-6]
Midget / Juvenile Division
Midget/Juvenile Team 3
2:00 PM
vs. Midget / Juvenile Division - Midget/Juvenile Team 5
Travel
Novice AE 2
2:05 PM
@ Riverside Rangers
WFCU (Green Shield) [PL-NAE-PB-1020]
Midget / Juvenile Division
Midget/Juvenile Team 2
3:30 PM
vs. Midget / Juvenile Division - Midget/Juvenile Team 6
Travel
Atom AE
4:00 PM
@ Belle River Canadiens
Lakesure MURF (B) [PL-AAE-05]
Travel
Novice AE 1
4:00 PM
@ Belle River Canadiens 1
Lakesure MURF (A) [O-NW-AE12-S2-5]
Midget / Juvenile Division
Midget/Juvenile Team 1
5:00 PM
vs. Midget / Juvenile Division - Midget/Juvenile Team 4
Travel
Novice AE 1
6:00 PM
vs. Belle River Canadiens 1
Tecumseh Arena (Pad A) [O-NW-AE12-S2-6]
Travel
Atom Major
5:55 PM
@ Riverside Rangers A
WFCU (AM 800) [PL-A-30]
You can use MyCal to combine schedules from multiple teams.
Or, Subscribe to multiple calendars at once.
Looking for a way to combine schedules from multiple teams? Visit www.mycal.ca
Category Sites
Social Networking
Follow Us On
Visit Tecumseh-Shoreline Eagles on Facebook
Manage Subscriptions
Signup to receive email or text messages for the teams you want to follow.
Website Visit Counter
(2,665 per day)
Organization Record
Upcoming Games
View AllOnline Libraries
Colours Legend
The following colours are used throughout the site to help display schedule information.
  • Home Regular Season & Playoff
  • Away Regular Season & Playoff
  • Practices & Exhibition Games
  • Tournaments & Tournament Games
Printed from tsmha.net on Friday, March 06, 2015 at 7:30 AM